Periyodik Kontrol

Periyodik Kontrol

İş güvenliği, artık çağımızda önemli bir husustur. İş ve işçi sağlığının tesisi için kanun koyucuların çok sıkı denetimleri ve kanunları bulunmaktadır. İşyerlerinin en iyi şekilde işlerliğini sağlamak adına ve daha düzgün çalışma alanları yaratılması amacıyla pek çok prosedür vardır. Bunlarla birlikte şirketlerin ve fabrikaların güvenli ortamlar olması ve bu sayede çok daha iyi bir çalışma ortamına sahip olunması beklenir. Endüstriyel alanda faaliyet gösteren pek çok firmanın en iyi şekilde çalışması, daha iyi verimi artırması ve herhangi bir kaza durumunun önlenmesi adına da periyodik kontrol yapılmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere periyodik şekilde yapılan bu kontroller genellikle bazı konuları kapsamaktadır. İş kazaları günümüzde artık azaltılması gereken büyük sorunlardan biridir. Tehlikeli işlerde çalışan kişilere yönelik çıkan kanunlarla beraber, periyodik kontroller için de birkaç prosedür de ortaya çıkmaktadır.

Periyodik bakımın yasalarla zorunlu olduğundan dolayı iyi bir şekilde yapılması gereklidir. Standartlara uygun makineler ve iyi bir şekilde bakımı ve muayenesi yapılmış makinelerin çok daha iyi çalışacağı aşikardır. Hem bu durum, verimliliği de artırdığı gibi işçilerin de iyi bir şekilde çalışması anlamına gelmektedir. Yasal bir zorunluluk olarak görmekten ziyade fabrikalara ve fabrika sahibine çok daha iyi getirisi olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Periyodik kontrol doğası gereği direkt olarak makinelerin daha uzun ömürlü olmasını da sağlamaktadır. Periyodik kontrolleri yapan pek çok firma, tüm periyodik bakımları tamamlaması bakımından da bir tercih olabiliyor. Öte yandan periyodik kontrolleri ve muayaneleriISO/IEC 17020 belgesine sahip tüm kuruluşlar yapabilmektedir. Bu hizmeti veren tüm firmaların bu belgeye sahip olması gerektiğinden bu belgesi olmayanlara periyodik kontrolleri yaptırılmamalıdır. En az yılda bir kez bu muayenelerin yapılması hem fabrikanın ekonomisine hem de ülke ekonomisine oldukça büyük katkılar sunar.

periyodik kontrol nedir

Periyodik Kontrol Neden Yapılır?

Yapılması yasal bir zorunluluk olarak periyodik kontroller öncelikli olarak işçi sağlığını ve güvenliğini hedef alır. Bu nedenle de daha iyi ortamlar sunmak üzerine kurulmuş bu sistem sayesinde, en iyi şekilde aletleri, makineleri, tesisatları ve basınçlı sistemleri muayene etmek mümkün olmaktadır. Belirlenmiş zaman dilimi anlamına gelen periyodik kelimesi de burada önemli olmaktadır. Daha önce yazımızda bahsettiğimiz gibi yılda bir kez bu muayeneler yapılmalıdır ve süreklilik arz etmelidir. Herhangi bir sorun veya sıkıntı durumunda raporlanmalı ve sorunun kısa süre içerisinde çözüleceğinin garantisi verilmelidir. Hangi ekipmanlarda veya tesisatta problem varsa tespit edilir ve bunların çözümü için hızlıca aksiyon alınır. Standartlara uygun bir biçimde muayeneler yapılır ve ilk günkü gibi çalışır duruma getirilen cihazlar ile fabrikada veya işletmede güvenle kullanım alanları yeniden tesis edilir.

Periyodik Kontroller Neleri Kapsar?

Periyodik Kontroller Neleri Kapsar

Periyodik kontrollerin bazı ilgilendiği alanlar vardır. Bu alanlar da fabrikalarda veya endüstriyel alanlarda kaldırma ve basınçlı kaplar başta olmak üzere tesisat, elektrik tesisatı ve ISG ortam ölçümleri olmaktadır. Genellikle bu aletlerin periyodik kontrolleri ve muayeneleri yapılmadığı takdirde kaza kaçınılmaz olmaktadır. Kalorifer kazanları, araç kaldırma liftleri, genleşme tankları, vinçler, hava tankları, buhar kazanları, paratonerler, ISG ortam ölçümlerinde geçen gürültü, ses ve aydınlatma gibi durumlar periyodik kontrollerin alanına girmektedir. Bunların dışında forkliftler ve yangın tesisatları gibi tesisatlar da muayene edilmektedir. Yasaya uygun bir şekilde denetlemeler, muayeneler ve bakımlar yapıldıktan sonra artık daha iyi bir ortamda çalışmak daha rahat olmaktadır. Her türlü işyerinin, fabrikanın ve işletmenin çözümü olarak periyodik kontroller mutlaka yapılmalıdır.

8 Yorumlar

 1. Avatar

  Lütfen periyodik kontrol ve muayeneleri zamanında yaptırın. İşçilerinizi sermayenizi koruyun.
  Bu tür muayeneleri masraf olarak değerlendiren iş sahipleri var. Onlar kosa vadeli düşünüyorlar. Oysa uzun vadede işinizi, emeğinizi sermayenizi korumanın ve tasarrufun yolu periyodik bakım ve muayenedir.

 2. Avatar
  Liberal Düşünce

  Periyodik muayene ve kontrol yapan arkadaşlar kontrol ettikleri firmada çalışan kişileri ailesinin bir ferdi gibi düşünüp o şekilde kitabına göre muayene yapsınlar lütfen. Baştan savma iş yapıp ta milletin yuvasına ateş düşmesine sebep olmasınlar. Etiketi yapıştır git insanlığa sığmaz.
  Adam gibi iş yapmak lazımm

  Firmalar da ucuz olsun çabuk bitsin masraf çıkmasın diye periyodik kontrol işini hafife almasın. Ufak bir kusurdan dolayı Bir kişinin başına gelecek Bir sıkıntıda eğer vicdanları varsa ömür boyu azap çekerler.

  Kısacası herkes işini düzgün yapsın. Patronlar da masraftan kaçmasın sonra da kimse üzülmesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir